ARGENTINA, Buenos Aires, 22.10. – 3.11.

Na Kongresu FIBA koji je održan u Londonu 1948. godine, prilikom održavanja XIV-tih Olimpijskih igara, odlučeno je da se organizuje Svetski šampionat, Svetsko prvenstvo, na svake četiri godine u istom vremenskom razmaku između olimpijskih turnira.

Buenos Aires je bio odabran kao lokacija prvog FIBA Svetskog kupa (Basketball World Cup) od 22. Oktobra do 3. Novembra 1950. godine
FIBA je ograničila broj timova koji će učestvovati na turniru na deset: tri najbolja tima sa olimpijskog turnira u Londonu, po dva najbolja tima iz Azije, Evrope i Južne Amerike, kao i zemlja organizator, koja se automatski kvalifikuje.

Učesnici su, dakle, bili :SAD, Francuska i Brazil, plasirane po tom redosledu, sa Olimpijade, održane dve godine ranije u Londonu, i iz Južne Amerike Argentina, Čile i Peru. Urugvaj, koji se kvalifikovao pobedom na Šampionatu Južne Amerike, odbio je da pređe River Plate iz političkih razloga ,ili preciznije, zbog protesta naspram argentiskih vlasti koje su odbile da daju vize njihovim predstavnicima štampe.
S obzirom da nijedan tim iz Azije nije želeo da pođe na dug i skup put, takmičenje je bilo otvoreno za susedne zemlje, što je iskoristio Ekvador, i dva preostala mesta zauzela su dva dodatna tima iz Evrope, Španija i Jugoslavija.

Petnaesta na prethodnim Olimpijskim igrama u Londonu, Argentina, bodrena od 25.000 navijača, iznenadila je, verovatno, i samu sebe u Luna Park Areni i osvojila prvi svetski šampionat pobedivši SAD sa 64:50.

Amerika nije ozbiljno pristupila ovom šampionatu poslavši korporativni tim Ševroletovih fabrika u Denveru.

Interesantno je da je tim Argentine bio jedini koji je prešao barijeru od 6o postignutih poena na meču.

Šampionat su obeležila i dva nezaboravna incidenta: prvi je bio kada je Egipat pobedio Francusku (31-28) kao rezultat sudijske greške. Egipćani su odbili da odigraju ponovljenu utakmicu, zapretivši da će se povući sa takmičenja. Drugi se dogodio kada je Jugoslavija odbila da se suprotstavi Frankovoj Španiji i to povlačenje je imalo za rezultat devetomesenu suspenziju nastupanja za Jugoslaviju.

POBEDNIK: ARGENTINA

TABELA

1. Argentina 6/0
2. SAD 5/1
3. Brazil 3/3
4. Čile 4/4
5. Egipat 4/3
6. Francuska 2/6
Grupa 7-10
7.Peru 4/2
8.Ekvador 2/3
9.Španija 1/4
10.Jugoslavija 0/5

UTAKMICE

FINALNA RUNDA

27.10. Čile:Francuska 48-44 (27-19)
27.10. SAD:Egipat 34-32 (18-19)
29.10 Egipat:Francuska 31-28 (10-9)
29.10. Argentina:Brazil 40-35 (22-21)
30.10. Argentina:Čile 62-41 (36-17)
30.10. SAD:Brazil 45-42 (26-25)
31.10. Brazil:Egipat 38-19 (17-11)
31.10. Argentina: Francuska 66-41 (38-19)
1.11. SAD:Čile 44-29 (29-12)
1.11. Argentina: Egipat 68-33 (35-15)
2.11. SAD:Francuska 48-33 (26-23 )
2.11. Čile:Brazil 51-40 (25-17)
3.11. Egipat:Čile 43-40 (18-19)
3.11. Brazil:Francuska 59-27 (31-14)
3.11. Argentina:SAD 64:50 (34:24)

Za plasman od 7. do 10. mesta

28.10. Ekvador:Jugoslavija 45:40 (14:15)
30.10  Peru:Španija 43:37 (20:19)
31.10. Peru:Jugoslavija 46:43 (24:14)
1.11.  Ekvador:Španija 54:50 (29:25)
3.11.  Španija:Jugoslavija 2:0
4.11.  Peru:Ekvador 51:43 (23:17)

Preliminarna runda

Runda 1 – Pobednici u Rundu 4 / Poraženi u Rundu 3

22.10. Peru:Jugoslavija 33:27 (18:16)
22.10. Egipat:Ekvador 43:37 (18:22)

Runda 2 –
Pobednici u Finalnu grupu / Poraženi u Rundu 3

23.10. SAD:Čile 37:33 (20:19)
23.10. Argentina:Francuska 56:40 (30:17)

Runda 3 – Pobednici u Rundu 5 / Poraženi u Grupu za borbu od 7. do 10. mesta

24.10. Francuska:Ekvador 48:43 (30:26)
24.10. Čile:Jugoslavija 40:24 (27:11)


Runda 4 – Pobednici u Finalnu grupu / Poraženi u Rundu 5

25.10. Egipat:Španija 57:56 (23:26)
25.10. Brazil:Peru 44:30 (16:15)


Runda 5 Pobednici u Finalnu grupu / Poraženi u Grupu za borbu od 7. do 10. mesta
26.10. Čile:Španija 54:40 (24:18)
26.10. Francuska:Peru 49:46 OT (25:22) (21:24) (3:0)

SASTAVI

Argentina
Pedro Andrés Bustos
Hugo del Vecchio
Leopoldo Contarbio
Raúl Pérez
Vito Liva
Oscar Furlong
Roberto Viau
Rubén Menini
Ricardo Primitivo González
Juan Carlos Uder
Omar Monza
Alberto López
Trener: Jorge Hugo Canavesi
Trener: Casimiro González Trilla
SAD
Don Slocum
John Langdon
John Stanich
Jimmy Reese
Dan Kahler
Les Metzger
John Leonard Parks
Tom Jaquet
Bob Fisher
Bryce Heffley
Blake Williams
Trener: Gordon Carpenter
Brazil
Hélio Marques Pereira “Godinho”
Celso dos Santos Meyer
Alfredo Rodrigues da Motta
Zenny de Azevedo “Algodão”
Ruy de Freitas
Plutão de Macedo
Paulo Rodrigues Siqueira Montanha
Sebastião Amorim Giménez “Tião”
Thales Monteiro
Alexandre Gemignani
Milton Santos Marques “Miltinho”
Ângelo Bonfietti “Angelim”
Trener: Moacyr Brondi Daiuto
Čile
Juan José Gallo Chinchilla
Hernán Ramos Muñoz
Luis Enrique Marmentini Gil
Eduardo Cordero Fernández
Víctor Mahana Badrie
Exequiel Figueroa Reyes
Mariano Fernández Lázaro
Rufino Bernedo Zorzano
Pedro Araya Zavala
Raúl López López
Marcos Sánchez Carmona
Juan Ostoic Ostoic
Trener: Kenneth Davidson
Egipat
Albert Fahmy Tadros
Hussein Kamel Montasser
Abdelrahman Hafez Ismail
Gabriel Armand Catafago
Fouad Abdelmeguid el-Kheir
Youssef Kamal Abouaouf
Wahid Chafik Saleh
Mohammed Ali el-Rashidi
Youssef Mohammed Abbas
Mohammed Mahmud Soliman
Medhat Mohammed Youssef
Mahmud Medhat Bahgat
Trener: Carmine “Nello” Paratore
Francuska
Jacques Perrier
Jean Świdziński
Jean Perniceni
Fernand Guillou
Robert Marsolat
Jean-Pierre Salignon
Maurice Marcelot
Maurice Desaymonnet
Jacques Dessemme
André Vacheresse
Jacques Chalifour
Robert Monclar
Robert Busnel
Ecuador
Atilio Ansaldo
Jorge Díaz Granados
Fortunato Muñoz
Gabriel Peña
Víctor Andrade
Gonzalo Aparicio
Alfonso Quiñones
Raúl Guerrero
Rodolfo Arroyo
Justo Morán
Alfredo Arroyave
Pablo Sandiford Amador
Trener: Juvenal Sáenz Gil
Peru
Carlos Alegre Benavídez
Guillermo Airaldi Rivarola
Mario Castro Loureiro
David Descalzo Álvarez
Francisco de Zela Hurtado
Virgilio Drago Burga
Alberto Fernández Calderón
Eduardo Fiestas Arce
Luis Gardella Hoke
Ernesto Ortiz Campodonico
Rodolfo Salas Crespo
Luis Vergara Ibarra
Trener: Carlos Rojas y Rojas
Španija
Arturo Imedio Romero
Jaume Bassó Barberán
Andreu Oller Navarro
Álvaro Salvadores
Joan Dalmau Comas
Julio Gámez Salinas
Eduardo Kucharski González
Ángel González Adrio
Ángel Lozano Álvarez
Domingo Bárcenas González
Joan Ferrando Castillo
Ignacio Pinedo Borie
Trener: Coach: Michael Paul Rutzgis
Jugoslavija
Mirko Amon
Aleksandar Blašković
Lajoš Engler
Dušan Radojčić
Ladislav Demšar
Nebojša Popović
Aleksandar Gec
Milorad Sokolović
Srđan Kalember
Vilmos Lóczi
Milenko Novaković
Borislav Stanković
Trener: Nebojša Popović

NAGRADE

Prva petorka šampionata
Oscar Furlong, Argentina
John Stanich, SAD
Rufino Bernedo, Čile
Álvaro Salvadores, Španija
Ricardo González, Argentina
Najbolji strelci
1. Rufino Bernedo , Čile 86
2. Oscar Furlong , Argentina 67
3. Fortunato Muñoz, Ekvador 66
4. Ricardo González , Argentina 64
5. Víctor Mahana , Čile 63
6. Alfredo Arroyave, Ekvador 57
7. Álvaro Salvadores, Španija 55
8. Eduardo Fiestas, Peru 52
9. Jacques Perrier , Francuska 50
10.Alberto Fernández , Peru 49
Najbolji strelci po meču
1. Álvaro Salvadores , Španija 13.8
2. Fortunato Muñoz, Ekvador 13.2
3. Alfredo Arroyave , Ekvador 11.4
4. Óscar Furlong Argentina 11.2
5. Rufino Bernedo, Čile 10.8
6. Ricardo González, Argentina 10.7
7. Eduardo Kucharski González , Španija 9.8
8. Hussein Kamel Montasser , Egipat 8.8
9. Eduardo Fiestas , Peru 8.7
10. Alberto Fernández , Peru 8.2

SUDIJE

Ernesto Lastra , Argentina
Juan Carlos Sánchez , Argentina
Mario Lescourieux , Argentina
Aladino Astuto, Brazil
César Rego Monteiro, Brazil
Gonzalo Bulnes Herrera, Čile
Abdelazim Ashri, Egipat
William Juengling, SAD
Mariano del Río Garcimartín, Švajcarska
André Siener, Farncuska
Gualtiero Follati, Italija
Eduardo Airaldi, Peru
Carlos B. Ceballos, Ekvador
Marcel Pfeuti, Švajcarska

INTERNET